|
Witamy |
Witamy na stronie Parafii Niechłonin
|
|
» ORĘDZIE OJCA ÅšWIĘTEGO BENEDYKTA XVI NA WIELKI POST |
 ORĘDZIE OJCA ÅšWIĘTEGO BENEDYKTA XVI NA WIELKI POST „Z Chrystusem jesteÅ›cie pogrzebani w Chrzcie, z Nim jesteÅ›cie także wskrzeszeni" (por. Kol 2,12) Drodzy Bracia i Siostry, Wielki Post, który prowadzi nas do Å›wiÄ™towania Wielkiej Nocy, jest dla KoÅ›cioÅ‚a drogocennym i ważnym okresem liturgicznym, dlatego z radoÅ›ciÄ… kierujÄ™ do Was sÅ‚owo, aby byÅ‚ on przeżywany z należnym zaangażowaniem. Wspólnota KoÅ›cioÅ‚a, gorliwie trwajÄ…ca w modlitwie i w czynnej miÅ‚oÅ›ci, wypatruje ostatecznego spotkania ze swym OblubieÅ„cem, gdy nadejdzie czas wiekuistej Paschy, intensyfikuje swojÄ… drogÄ™ oczyszczenia w Duchu, aby z wiÄ™kszÄ… obfitoÅ›ciÄ… dostÄ…pić w tajemnicy odkupienia nowego życia w Chrystusie Panu (por. I Prefacja Wielkopostna).
|
|
» Åšroda Popielcowa |
Åšroda Popielcowa
Odmieńmy sposób życia, pokutujmy w popiele i włosiennicy, pośćmy i płaczmy przed Panem, gdyż Bóg nasz jest pełen miłosierdzia i gotów odpuścić nam nasze grzechy. (Por. Jl 2,13). W Środę Popielcową, w trakcie posypywania głów popiołem, kapłan wypowiada słowa z Pisma Świętego. Ma do wyboru dwa zdania i warto pamiętać, które z nich będzie przeznaczone dla nas w danym roku. Jeśli usłyszymy: "Prochem jesteś i w proch się obrócisz" (Rdz 3,19), uświadamiamy sobie własną słabość, ułomność, przemijanie. A jeśli: "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię!" (Mk 1,15), przypominamy sobie, ile jeszcze mamy w sobie zła, jaka praca nas czeka. Może zastanawiamy się, co mają wspólnego ze sobą te dwa fragmenty Biblii. Otóż ich wspólnym mianownikiem jest zaufanie Bogu. Modlitwa: Panie, nasz Boże, daj nam przez święty post zacząć okres pokuty, aby nasze wyrzeczenia umocniły nas do walki ze złym duchem.
|
|
» Ofiarowanie PaÅ„skie - Matki Bożej Gromnicznej |
Ofiarowanie Pańskie - Matki Bożej Gromnicznej Czterdziestego dnia po Bożym Narodzeniu Kościół obchodzi święto Ofiarowania Pańskiego, zwane dawniej świętem Oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny, a w tradycji polskiej świętem Matki Bożej Gromnicznej. Ofiarowanie Pana Jezusa w świątyni jerozolimskiej było ważnym wydarzeniem w życiu Świętej Rodziny.
|
|
» Å»yczenia bożonarodzeniowe |
Święta Bożego Narodzenia to czas łaski, którą otrzymuje każdy z nas od samego Boga. Niech potęga Bożej Miłości objawiona w tajemnicy wcielenia Jezusa ogarnie Was wszystkich oraz da siłę do realizacji Bożych planów. Wszystkim Parafianom, Waszym Bliskim, Gościom oraz odwiedzającym tę stronę najlepsze życzenia świąteczne ks. Darek
|
|
» Geneza ÅšwiÄ…t Bożego Narodzenia |
 Data 25 grudnia już starożytnoÅ›ci byÅ‚a dniem szczególnym. GłównÄ… tego przyczynÄ… byÅ‚o to, iż okreÅ›laÅ‚a czas przesilenia zimowego, w którym noc stawaÅ‚a siÄ™ krótsza, a dzieÅ„ dÅ‚uższy. W Rzymie w tym okresie odbywaÅ‚y siÄ™ Saturnalia na cześć boga Saturna, w Persji natomiast czczono MitrÄ™ – bóstwo sÅ‚oÅ„ca.
Przyjście na świat Jezusa, oznaczało pojawienie się nowej światłości i nadziei dla świata, dlatego też można dostrzec analogię pomiędzy hołdem dla Jezusa a bóstw mitycznych. czytaj więcej
|
|
» Boże Narodzenie |

Dla każdego z nas święta to czas szczególny. To nie tylko wspomnienie ważnego wydarzenia religijnego, ale także czas odpoczynku, spotkań z bliskimi i rodziną. Coraz częściej święta stają się ucieczką od codzienności, czasem wyciszenia i refleksji.
W większości krajów o tradycji chrześcijańskiej zaczynają się one wieczerzą wigilijną tj. dnia 24 grudnia, która jest czasem radosnego oczekiwania na narodziny Jezusa. Okres poprzedzający Narodzenie Pańskie nazywany jest Adwentem i trwa cztery tygodnie. więcej o Bożym Narodzeniu znajdziesz tutaj
|
|
» Rekolekcje adwentowe 2010 |
 Zapraszamy na rekolekcje adwentowe, które w tym roku przeprowadzi w naszej parafii ks. dr Tomasz Białobrzeski, Notariusz Kurii Biskupiej w Płocku Program rekolekcji: Piątek 10.12.2010r. godz. 10.00 godz. 15.00 dla dzieci godz. 17.00 Sobota 11.12.2010r. godz. 10.00 godz. 15.00 dla dzieci godz. 17.00 Niedziela 12.12.2010r. godz. 8.30 godz. 10.00 ze szczególnym udziałem dzieci godz. 11.30 Spowiedź święta w piątek i w sobotę podczas Mszy św.
|
|
» Adwent-oczekiwanie na przyjÅ›cie Pana |
 Słowo adwent pochodzi od łacińskiego "adventus" i oznacza przyjście. Dla starożytnych rzymian słowo to oznaczało oficjalny przyjazd cezara. Dla chrześcijan oznacza radosny czas przygotowania na przyjście Pana, a więc przygotowanie do Bożego Narodzenia, gdy wspomina się pierwsze przyjście Syna Bożego na ziemię i oznacza radosne oczekiwanie na ponowne Jego przyjścia na ziemię. Adwent rozpoczyna kolejny rok liturgiczny i obejmuje 4 kolejne tygodnie począwszy od pierwszej niedzieli po uroczystości Chrystusa Króla, do pierwszych nieszporów Bożego Narodzenia. Przygotowując się na przyjście Chrystusa, podejmujemy szereg działa, zwłaszcza w dziedzinie naszego ducha. Niech poniższe refleksje pomogą nam w jak najlepszym przeżyciu tego okresu.
|
|
» NajÅ›wiÄ™tsza Maryja Panna Królowa Polski |
 Zapraszamy na uroczystoÅ›ci odpustowe w naszym koÅ›ciele parafialnym w niedzielę 22 sierpnia 2010r na godz. 12.00 Objawienia Matki Bożej 27 listopada 1830 roku  Paryż - Cudowny Medalik Pobożni katolicy noszÄ… różne medaliki . Jednak na szczególnÄ… uwagÄ™ zasÅ‚uguje Medalik Niepokalanego PoczÄ™cia ,zwany powszechnie cudownym medalikiem .WyjÄ…tkowość polega na tym że zostaÅ‚ zaprojektowany ,przez NajÅ›wiÄ™tszÄ… MaryjÄ™ PannÄ™ .Niebo przypisaÅ‚o do niego  niezliczone Å‚aski . Miliony ludzi ,od Papieży poczynajÄ…c , a na niewierzÄ…cych koÅ„czÄ…c ,zÅ‚ożyÅ‚o piÄ™kne Å›wiadectwo jego mocy . Cudowny Medalik zostaÅ‚ pokazany Å›w. Katarzynie Laboure 27 listopada 1830 r. w Paryżu . Katarzyna ujrzaÅ‚a MatkÄ™ Bożą stojÄ…cÄ… na kuli ziemskiej . Z wyciÄ…gniÄ™tych dÅ‚oni tryskaÅ‚y promienie Å›wiatÅ‚a . Wokół otoczonej owalem figury widniaÅ‚ napis: ,, O Maryjo bez grzechu poczÄ™ta módl siÄ™ za nami ,którzy siÄ™ do Ciebie uciekamy". NajÅ›wiÄ™tsza Maryja Panna powiedziaÅ‚a : ,, Każ wybić ten medalik . Ci którzy bÄ™dÄ… go nosić otrzymajÄ… wielkie Å‚aski ".Kiedy wizja obróciÅ‚a siÄ™ wokół osi ,oczom wizjonerki ukazaÅ‚ sie rewers Medalika a na nim litera M z krzyżem oraz NajÅ›wiÄ™tsze Serce Jezusa ukoronowane cierniem i Niepokalane Serce Maryi przebite mieczem . Ten prosty medalik wybraÅ‚ Bóg ,by uczynić z niego klucz do skarbca Å‚ask . A przecież klucz zawsze jest niepozorny . Jest tylko narzÄ™dziem Ten kto go posiada , wchodzi w nieogarniony Å›wiat darów ,Å‚ask ,Charyzmatów ,jakie Pan zgromadziÅ‚ dla dziedziców niebieskiego królestwa .ÅšwiÄ™ta Katarzyna Laboure pisze : w dniu 27 listopada 1830 roku który wypadÅ‚ w sobotę przed pierwsza niedzielÄ… Adwentu , o wpół do szóstej wieczorem , w czasie głębokiego milczenia po przeczytaniu tematu do medytacji , to jest w kilka minut po tym , usÅ‚yszaÅ‚am dźwiÄ™k , jakby szelest jedwabnej sukni , z balkonu koÅ‚o obrazu Å›w. Józefa.... . RozmyÅ›lanie odprawiane przez KatarzynÄ™ staÅ‚o siÄ™ bramÄ… , prze którÄ… Maryja ,,weszÅ‚a'' w nasz Å›wiat , by objawić prawdy ,nad którymi do dziÅ› rozmyÅ›lajÄ… pokolenia . Fakt ten wiele nam mówi o znaczeniu medytacji w chrzeÅ›cijaÅ„skim życiu . Do niej wzywa w swym najnowszym liÅ›cie apostolskim ,, Rosarium Virginis Mariae '' Jan PaweÅ‚ II , gdy pisze : ,, Istnieje dziÅ› również na Zachodzie nowa potrzeba medytacji ,która znajduje czasem w innych religiach dość atrakcyjne sposoby realizacji . Nie brak chrzeÅ›cijan , którzy nie znajÄ…c dobrze chrzeÅ›cijaÅ„skiej tradycji kontemplacyjnej , ulegajÄ… wpÅ‚ywom tych propozycji " Rue du Bac przypomina o wartoÅ›ci tradycyjnych form medytacji chrzeÅ›cijaÅ„skiej .Â
|
|
» WniebowziÄ™cie NajswiÄ™tszej Maryi Panny |
15 sierpnia Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny Prawdę o Wniebowzięciu NMP ogłosił jako dogmat wiary papież Pius XII 1 listopada 1950 r. w Konstytucji apostolskiej "Munificentissimus Deus": "...powagą Pana naszego Jezusa Chrystusa, świętych Apostołów Piotra i Pawła i Naszą, ogłaszamy, orzekamy i określamy jako dogmat objawiony przez Boga: że Niepokalana Matka Boga, Maryja zawsze Dziewica, po zakończeniu ziemskiego życia z duszą i ciałem została wzięta do chwały niebieskiej" (Breviarium fidei VI, 105)
Orzeczenie to Ojciec święty wypowiedział uroczyście w bazylice św. Piotra w obecności prawie 1600 biskupów i niezliczonych tłumów wiernych. Orzeczenie to oparł nie tylko na dogmacie, że kiedy przemawia uroczyście jako wikariusz Jezusa Chrystusa na ziemi w sprawach prawd wiary i obyczajów, jest nieomylny, ale także dlatego, że ta prawda była od dawna w Kościele uznawana. Papież ją tylko przypomniał, swoim najwyższym autorytetem potwierdził i usankcjonował. Przekonanie o tym, że Pan Jezus nie pozostawił ciała swojej Matki na ziemi, ale je uwielbił, uczynił podobnym do swojego ciała w chwili zmartwychwstania i zabrał do nieba, było powszechnie wyznawane w Kościele katolickim. Już w VI wieku cesarz Maurycy (582-602) polecił obchodzić na Wschodzie w całym swoim państwie 15 sierpnia osobne święto dla uczczenia tej tajemnicy. To oznacza, że święto to musiało lokalnie istnieć już wcześniej, przynajmniej w V w. W Rzymie istnieje to święto z całą pewnością w wieku VII. Wiemy bowiem, że papież św. Sergiusz I (687-701) ustanawia na tę uroczystość procesję. Papież Leon IV (+ 855) dodał do tego święta wigilię i oktawę. Z pism św. Grzegorza z Tours (+ 594) dowiadujemy się, że w Galii istniało to święto już w VI w. Obchodzono je jednak nie 15 sierpnia, ale 18 stycznia. W mszale na to święto, używanym wówczas w Galii, czytamy, że jest to "jedyna tajemnica, jaka się stała dla ludzi - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny". W prefacji zaś są słowa: Tę, która nic ziemskiego za życia nie zaznała, słusznie nie trzyma w zamknięciu skała grobowa.
|
|
» Festyn parafialny |
Dnia 27 czerwca 2010r., w pierwszą niedzielę wakacji, odbędzie się festyn parafialny. Rozpocznie się o godz. 14.00 na boisku przy Szkole Podstawowej w Niechłoninie. O godz. 20.00 zabawa dla dzieci i młodzieży przed remizą OSP w Niechłoninie. Wśród wielu atrakcji zawody sportowe między wioskami naszej parafii, kiermasz ciast, loteria fantowa, występ kabaretu, grill, trampoliny. Całość imprezy uatrakcyjni zespół muzyczny. Zapraszamy i życzymy udanej zabawy
|
|
|
Logowanie |
Nie jeste¶ jeszcze naszym U¿ytkownikiem? Kilknij TUTAJ ¿eby siê zarejestrowaæ.
Zapomniane has³o? Wy¶lemy nowe, kliknij TUTAJ.
|
|
Shoutbox |
Tylko zalogowani mog± dodawaæ posty w shoutboksie.
Archiwum
|
|
|