Biskup Antoni Długosz 844 Kawalerem Orderu Uśmiechu
Dodane przez Jadwiga dnia Marzec 10 2007 22:30:18
 Biskup Antoni Długosz
844 Kawalerem Orderu Uśmiechu

- „Pasuję Cię Antoni Długoszu na Kawalera Orderu Uśmiechu i żądam, abyś na przekór wiatrom i burzom był zawsze pogodny i radość dzieciom przynosił".

Biskup Antoni Długosz takie słowa usłyszał dnia 21 stycznia 2007r. w Warszawie w gmachu sekretariatu Episkopatu Polski. Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu przyznała to odznaczenie bp. Długoszowi na wniosek dzieci z Częstochowy.
Order Uśmiechu
to jedyne takie odznaczenie na świecie nadawane dorosłym przez dzieci. Według jury przyznającego wyróżnienie, biskup jest człowiekiem, który zawsze podchodzi do dzieci z uśmiechem. Po wypiciu soku z cytryny na twarzy ks biskupa również pojawił się radosny uśmiech.
Biskup Długosz urodził się 18 kwietnia 1941, jest doktorem habilitowanym katechetyki; święcenia kapłańskie otrzymał w 1965 r., a biskupem pomocniczym archidiecezji częstochowskiej mianował go 18 grudnia 1993 Jan Paweł II, który też osobiście go konsekrował 6 stycznia następnego roku w Watykanie. W ramach Konferencji Episkopatu Polski pełni funkcję Delegata ds. Młodzieży Nieprzystosowanej Społecznie. Jest profesorem i kierownikiem katedry formacji chrześcijańskiej Wyższej Szkoły FilozoficznośPedagogicznej "Igantianum" w Krakowie. Założył ośrodek rehabilitacyjny dla narkomanów "Betania" we Mstowie pod Częstochową. Jest również kapelanem Domu Pomocy Społecznej dla Umysłowo Upośledzonych w Częstochowie.

Z zamiłowania zajmuje się duszpasterstwem dzieci. Od lat organizuje w parafiach i katolickich przedszkolach wzorcowe msze św. dla dzieci, podczas których wygłasza dostosowane do wieku dzieci homilie - dialogowane, śpiewane, do których sam przygotowuje pomoce: rysunki, rekwizyty, posługując się nowoczesnymi środkami audiowizualnymi.

Głosi rekolekcje dla dzieci nie tylko w kraju, ale również poza granicami - m.in. w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Niemczech, Anglii, Rosji i na Ukrainie. Jest autorem książek dla dzieci. Swoimi nowatorskimi doświadczeniami w pracy z najmłodszymi chętnie dzieli się z księżmi, klerykami i katechetami podczas wykładów i spotkań katechetyczno-duszpasterskich.

Nazywany jest "biskupem od dzieci". Ewangelizuje najmłodszych również poprzez telewizję. Na stałe występuje w programie TVP "Ziarno"
, w którym zadebiutował we wrześniu 2003 r. Jego rola w ,,Ziarnie” polega na tłumaczeniu dzieciom słów Biblii, co czyni z wielką radością. Bardzo chętnie śpiewa z dziećmi piosenki religijne. Ostatnio nagrał płytę pt. „Chrześcijanin tańczy”.

     
  

Bp Długosz swoim biskupim zawołaniem uczynił łacińskie słowo "servire", co znaczy "służyć". Ulubione motto biskupa Długosza to słowa Rabindranatha Tagore: "Śniłem, że życie jest radością. Przebudziłem się i stwierdziłem, że życie jest służbą. Zacząłem służyć i przekonałem się, że służba jest radością". "Jeśli służyć Bogu i ludziom, to tylko z radością".

  Order Uśmiechu - odznaczenie - w formie znaczka przedstawiającego uśmiechnięte słoneczko - przyznawane jest w Polsce przez Kapitułę Orderu Uśmiechu w Warszawie. Spośród kandydatur nadesłanych przez dzieci Kapituła wybiera laureatów. Kawalerem Orderu Uśmiechu zostaje dorosły, którego działalność w danym roku przyniosła dzieciom najwięcej radości. Ceremonii wręczania orderu towarzyszy rytuał wypicia soku z cytryny. Osoba uhonorowana odznaczeniem musi się przy tym uśmiechnąć.

W ciągu prawie 38 lat istnienia Kapituła przyznała ponad 840 Orderów Uśmiechu głowom koronowanym, duchownym, lekarzom, nauczycielom, pisarzom, instruktorom harcerstwa, działaczom społecznym, biznesmenom, aktorom, piosenkarzom i zwykłym ludziom, którzy zrobili coś nieprzeciętnego dla najmłodszych. Odznaczenia wręczano już na wszystkich kontynentach. Wcześniej laureatami byli już duchowni, m.in. Jan Paweł II, Dalajlama, kardynałowie - Franciszek Macharski i Henryk Gulbinowicz oraz bp Ignacy Jeż, a ostatnio także ksiądz prałat Michał Józefczyk z Tarnobrzega.

Gdy na morzu wielka burza, Jezus ze mną w łodzi jest!
Gdy na morzu wielka burza, Jezus ze mną w łodzi jest!
Mocno ręką trzyma mnie, łódka nie kołysze się,
Gdy na morzu wielka burza, Jezus ze mną w łodzi jest!